Zdroj: Šišák, L., Pulkrab, K. 2008: Hodnocení společenské sociálně-ekonomické významnosti funkcí lesa. Praha, Česká zemědělská univerza v Praze, 130 s.

Klíčová slova: "lokalita, návštěvnost, výskyt plodin"


Sběr lesních plodů je východoevropskou specialitou. Konkurovat v něm mohou Čechům, kromě Slováků, Poláci, Ukrajinci či Rusové, naopak v západní Evropě se tato činnost velké oblibě u populace netěší.

Návštěvnost lesů je výrazně ovlivněná blízkostí velkých měst. Nejvyšší je dlouhodobě ve Středočeském kraji, do jehož hájů vyrážejí nejen za sběrem lesních plodů zejména Pražané.

Sběr hlavních lesních plodin a návštěvnost lesa se zjišťuje prostřednictvím dotazníkových průzkumů domácností v reprezentativním vzorku obyvatel. Česká republika je dle ministerstva jednou z mála zemí, kde se tyto údaje zjišťují.

Ani ideální klimatické podmínky nemusí zaručit, že zejména houby porostou. Přestože by teplé počasí s dostatkem srážek mělo být pro houbaře téměř ideální, výskyt hub bývá velmi nerovnoměrný. V současné době jsou úrodami lokality z oblastí jihovýchodně od Prahy až po Rokycansko, naopak například v Orlických horách houby naopak příliš nerostou.

Úroda lesních plodin následně výrazně ovlivňuje také návštěvnost lesa. Do něj každý Čech v dlouhodobém průměru zavítá zhruba dvacetkrát do roka. Loňské nízké produkci lesních plodů odpovídala také návštěvnost lesů. Průměrný obyvatel Česka loni les navštívil přibližně třináctkrát, což bylo nejméně ve sledovaném období.

Pro praxi jasně vyplývá, že je důležité sledovat výskyt hlavních lesních plodin, a  to zejména z důvodu kontinuálních diskuzí v souvislosti s případnými platbami za ekosystémové služby a kompenzacemi společensko-ekonomického významu lesů pro vlastníky lesů.

Zpracoval/a: Ing. Kateřina Ventrubová, Ph.D., katka.ventrubova@gmail.com
Přílohy
abstrakt-4.docx