Anglicky: Cultivation of sweet cherry under rain covers

Zdroj: Blake, M., Balmer, M. 2008. Cultivation of sweet cherry under rain covers – artickle in Acta Horticulturae 795(795): 479-484

Klíčová slova: "prunus avium, polytunel, barva plodů, pevnost plodů, kvalita plodů, mikroklima, fotosyntéza, podnože"

Dostupný z: https://www.researchgate.net/publication/283885560_Cultivation_of_sweet_cherry_under_rain_covers


Autoři ve své práci řeší otázku ekonomického přínosu rychlení raných odrůd třešní s využítím krývacího systému pro pěstitele třešní. Pokus se usktečnil v dubnu a květnu 2004 a 2005 ve výzkumné stanici Klein-Altendorf nedaleko Bonnu v Německu s použitím těchto odrůd: ´Burlat´, ´Earlise´, ´Samba´, ´Souvenir des Charmes´ a klon M. Pět stromů každé odrůdy bylo pěstováno v uzavřeném polytunelu ve sponu 3,8 x 1,75 m, stejný počet stromů pak v polních podmínkách sloužil jako kontrolní vzorek pro srovnání. Tříleté stromy rostly na zakrslé podnoži Dwarf a při opylení byli využiti čmeláky.

 

Výsledky jsou následující:

1) Stromy v polytunelu kvetly o 6 až 13 dní dříve, což mělo pozitivní vliv na další vývoj a zrání plodů. Sklizeň proběhla o 11 až 15 dní dříve než u stromů v polních podmínkách.

2) I když denní teploty vzduchu dosahovaly k 15°C a u půdy až k 5°C, nakrytí se ukázalo jako nedostatečná ochrana proti nočním mrazům. U stromů v nakryté části pokusu musela být kvůli deficitu půdní vlhkosti využita kapková závlaha.

3) Stromy v polytunelu byli ve srovnání s nenakrytými stromy vzrůstnější, s výnosem 3 až 4,5 kg plodů na strom v roce 2004 a menším praskáním. U tří z pěti kultivarů byla průměrná hmotnost plodů 9 - 15 gramů a průměr plodů 25 – 30 mm.

4) Listy u nakrytých stromů obsahovaly dostatečné množství chlorofylu.

5) Zakrytí nemělo nepříznivý vliv na na vybarvení plodu. Plody byly mírně menší, jemnější, pěkně vybarvené a měly lepší chuť díky zvýšeným hodnotám cukrů i kyselin (jejich poměr byl 25:1 – 30:1).

6) V roce 2005 se na stromech pod krycím systémem neurodilo v podstatě nic. Pravděpodobně se tak stalo v důsledku přehřátí násady plodů v dubnu /květnu, i když větrací otvory byly od 20. dubna 2005 otevřené.

 

Urychlení kvetení a zrání raných odrůd třešní je zajímavou možností pro lokality s časnou sklizní. Plody vypěstované v krytém systému s velikostí nad 25 mm, s tmavě červeným až černým vybarvením a výbornou chutí mohou být prodávány jako ovoce nejvyšší kvality. Tomu odpovídá i cena 3 až 5 EUR/kg třešní v Německu. Rychlení v lokalitách s časnou sklizní s využitím zakrslých podnoží, kdy lze plody oproti polním podmínkám sklízet až o 4 týdny dříve, má proto velký obchodní potenciál. Nicméně o velkou část potencionální sklizně lze přijít kvůli opadu květů a plodů, nedostatečnému opylení nebo poškození mrazem či přehřátím během kvetení a tvoření plodů v dubnu až květnu.

Zpracoval/a: Bc. Michaela Pichlová, Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, s.r.o., michaela.pichlova@vsuo.cz