Koaliční smlouvu determinující směřování budoucí německé vlády - ve Francii přivítali (byla zveřejněna o několik týdnů dříve, než se Francie od 1.1.2022 ujme předsednictví v EU). Zatímco někteří si myslí, že 2 nejsilnější ekonomiky EU tvořící 40% produktu unie budou nadále fungovat jako obvykle, jiní pojmenovali potenciální velký problém a to je jaderná energetika. V článku Euractivu se uvádí, že toto je "velmi citlivá" problematika, která v německé koaliční smlouvě nebyla napřímo uvedena, což může signalizovat např. to, že Berlín se chce vyhnout sporu s Paříží. Z celé řady dalších zdrojů vyplývá, že zatímco Francie v jaderných elektrárnách vyrábí 70% elektřiny, v SRN je společnost rozdělena - existuje oficiální záměr jadernou energetiku v SRN již brzy celou zrušit, ale na druhé straně řada lidí ví, že se bez ní těžko obejdou. V článku Euractivu se dále uvádí, že nové Ministerstvo hospodářství, klimatu a energetiky má v SRN připadnout Zeleným, kteří jsou proti využití jaderné energie. Konečné slovo by měla vyslovit Evropská komise a očekává se, že v průběhu prosince 2021 rozhodne o zařazení jaderné energetiky do příslušné taxonomie. Zdroje:
Německo, Rakousko, Dánsko, Portugalsko a Lucembursko společně na nedávné světové klimatické konferenci apelovali na Evropskou komisi, aby nebezpečnou jadernou energii vůbec nezahrnovala do nových pravidel pro financování zelených obnovitelných energetických zdrojů. Např. rakouská ministryně energetiky na této konferenci COP26 výslovně před nebezpečným jádrem varovala. Tato problematika je v politické sféře SRN citlivá a Německo původní záměr v r. 2022 jadernou energetiku zrušit doposud nepřehodnotilo. Další informace jsou zde:
Francie znovu zahájí výstavbu jaderných reaktorů, aby si tak zajistila energetickou nezávislost, dosáhla svých klimatických cílů a udržela ceny elektřiny pod kontrolou. Prohlášení přichází v době, kdy evropské země čelí prudkému zdražování elektřiny a plynu. Energetická nezávislost je tudíž na pořadu dne.
Další informace jsou zde:
Ačkoliv se Německo za vlády Angely Merkelové už v roce 2011 rozhodlo, že do konce roku 2022 uzavře v zemi všechny jaderné elektrárny, nakonec k tomu dojít vůbec nemusí. Hlasy (včetně otevřeného dopisu intelektuálů), které volají po prodloužení jejich provozu, v Německu sílí. Zdroj:
ČT24 na svém webu uvedla, že Evropská unie možná zařadí jadernou energii k čistým energetickým zdrojům. Do konce roku 2021 by Komise měla představit seznam čistých zdrojů. Po tlaku zemí toto podporujících (v čele s Francií včetně ČR) se zdá, že by v taxonomii mělo být i jádro. Více zde:
Některé země EU jaderné reaktory zavírají, jiné se vracejí k jejich stavbě. Podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové mohou evropský postoj k jádru ovlivnit i aktuální vysoké ceny energií. Varovala před evropským „blackoutem“. Zdroj: