Řešení dopadů rozkymácení energetických trhů se v EU dostalo na pořad dne. V dalším článku Euractivu na toto téma se uvádí, že otřesy trhů s elektřinou a plynem jsou mimořádné. Přitom stávající pravidla pro fungování energetického trhu EU jsou zastaralá a volá se po jeho nahrazení novým a udržitelným systémem a zároveň po tom, aby v energetických dodávkách převládly zelené obnovitelné zdroje. Vidíme, že celá unie je vystavena řadě potenciálních rizik, např. potenciálním manipulacím ze strany dominantních energetických dodavatelů. Více zde:
Evropská komise chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které nebudou smět od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli. Počítá s tím soubor návrhů, který Komise představila jako další součást cesty ke klimatické neutralitě. Zdroj:
Poslanecká sněmovna se 15.12. sešla na mimořádné schůzi kvůli cenám energií, většina poslanců se ale nemohla vyjádřit, protože neprošel její program. Tím schůze skončila. O svolání požádali poslanci ANO. Nová koalice, která sestavuje vládu, avizovala, že budoucí kabinet připraví vlastní opatření na podporu lidí zasažených růstem cen energií. Zdroj:
Pokud by ČR odpustila daň z přidané hodnoty na plyn a elektřinu pouze dočasně, neměl by tento krok vyvolat sankce ze strany Evropské komise. Na tiskové konferenci to ve středu 15.12. uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO). Schillerová se odvolala na osobní jednání s eurokomisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim. Zdroj: