Rekordní růst cen energií na světových trzích začínají pociťovat i čeští spotřebitelé. Některé dodavatelské firmy je tlačí k tomu, aby uzavírali nové, méně výhodné a dražší smlouvy. A to navzdory tomu, že jim dodavatelé slibovali fixní ceny, kterých by se změny neměly dotknout. Nyní se ale klienty snaží přimět, aby jim platili více. Zdroj:

https://www.denik.cz/ekonomika/energie-cena-zdrazovani-penize-tlak-spotrebitel.html

 

Někteří dodavatelé energií svým zákazníkům doporučují nevýhodné produkty a dokonce se jim snaží podstrčit nové smluvní podmínky. Odběratelé elektřiny a plynu tápou, co si dodavatel může dovolit a co už ne. Další informace jsou zde:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ceny-energii-leti-nahoru-co-delat-kdyz-na-vas-dodavatel-zkousi-klicky-176795

 

Jaké má zdražování příčiny? Budou v budoucnu ceny energií ještě někdy klesat? Vladimír Kroc se ptá energetického experta a minoritního akcionáře firmy ČEZ Michala Šnobra ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, který vybízí k opatrnosti při fixaci cen energií. Článek o tom je zde:

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/michal-snobr-cez-expert-energetika-rozhovor_2110071947_til

 

Energie na světových burzách zdražují. A to i o deset procent za den; např. plyn letos podražil o více než 800%. Rekordní ceny se začínají projevovat i v koncových cenách pro spotřebitele. Š. Křeček, hlavní ekonom BHS Securities uvedl: "Během jednoho dne tak dochází ke skokovým nárůstům, které jsme nikdy nezažívali."  Zdroje:

https://plus.rozhlas.cz/energie-zdrazuji-je-cas-prejit-k-nejlepsimu-moznemu-dodavateli-a-zafixovat-si-8591941

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ceny-zemniho-plynu-letos-vzrostly-uz-o-vice-nez-800-procent-40374241

 

Ceny energií prudce rostou, a tak vláda chce lidem ulevit odpuštěním platby na obnovitelné zdroje a snížením DPH, a to až na nulu. Nižší daň by mohla platit od příštího roku, řekl Právu v rozhovoru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/havlicek-u-energii-zavedeme-domacnostem-az-nulovou-dan-40374509