Norsko zruší dvě velké větrné farmy. Před časem přišly o licenci, protože podle pastevců z řad původního obyvatelstva Sámů, jimž se dříve říkalo Laponci, ohrožují tradiční chov sobů. Za pravdu jim dal minulý měsíc norský nejvyšší soud.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/norsko-sobi-vetrne-elektrarny-zelena-ekonomika-strhnuti.A211115_135708_eko-zahranicni_jla

 

Belgičtí manželé žijící ve Francii si u soudu stěžovali na poškozené zdraví kvůli tomu, že žijí v blízkosti hlučné větrné farmy. Francouzský soud uznal, že dvojice utrpěla „turbínový syndrom“ a přiznal jim odškodné. Jde o první případ takového druhu. Zdroj:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-vetrne-farmy-turbiny-soud-odskodne.A211108_150652_zahranicni_jhr

 

Příklad SRN - nebylo větrné počasí:

V 1. pololetí 2021 Německo vyrábělo nejvíce elektřiny z uhlí (27%), následovala větrná energie (22%), zemní plyn (14%), jádro (12%), solární energie (9%), bioplyn (6%). O rok předtím byl podíl větrné energie 29%, ale snížilo se to, protože v Německu v tom pololetí nebylo větrné počasí. Zdroj:

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/zelene-nemecko-nejvice-elektriny-znovu-ziskava-z-uhli-40372282

 

Příklady 100% přechodu na zelené obnovitelné energetické zdroje:

Největší spolková země v Rakousku, která přímo sousedí s ČR, používá po řadu let pouze obnovitelné zdroje energie: V Dolních Rakousích pochází 63 % energie z hydroelektráren umístěných převážně na Dunaji, 26 % připadá na větrné elektrárny, 9 % na biomasu a 2 % na solární zdroje. Zdroj:
 
Středoamerická země Kostarika drží od roku 2015 rekord: Je první zemí, která začala fungovat na obnovitelných zdrojích energie. K prvenství jí pomohly vodní elektrárny, biomasa, geotermální, větrná a sluneční energie. Kostarika si zakládá na tzv. čistých zdrojích energie, což dokládá rozhodnutí nevyužít ložisek ropy u jejího pobřeží v Karibiku. Zdroj: