Řada článků upozorňuje na krizi na světovém cukerním trhu. Přetrvává převis nabídky a exportní tlak velkých producentských zemí - hlavně Brazílie a Indie. Na hlavní světové burze na bílý cukr v Londýně ceny cukru klesly na svá minima, pak prošly určitým oživením, ale po přepočtu se stále obchoduje za ceny po přepočtu nižší než 9 500 Kč/t. Zvýšení spotřebitelských cen v českých obchodech se nijak neprojevilo ve velkoobchodních cenách, které jsou dlouhodobě nasmlouvány až do září tohoto roku.

Pokles světových cen bílého cukru má samozřejmě vliv i na snižování výkupní ceny cukrovky a pěstitelé v Evropě přistupují ke snižování jejích osevních ploch. Bílý cukr je velmi levný a táhne to dolů i ceny cukrovky. Může za to mimo jiného světová nadprodukce cukru. Též se mluví o dotování/nadstandartní podpoře vývozu cukru z některých zemí, která následně dělá vývozní ceny neoprávněně nízkými.

V souvislosti se zrušením výrobních kvót se všeobecně předpokládal pokles cen cukrovky o více než o 20 %. Některé odhady cenového poklesu hovoří i o snížení o jednu třetinu oproti cenovému průměru posledních let. Například v Evropě jsou vyšší náklady než v USA vzhledem k tomu, že se nepěstuje cukrovka GMO. V poslední době Brazílie jako největší světový producent cukru klade velký důraz na agrární export i za cenu dalšího kácení deštných pralesů. Jsou obavy, že obchodní dohoda MERCOSUR mezi EU a jihoamerickými zeměmi může poškodit také evropské výrobce bílého cukru.

Největším producentem cukrové řepy v rámci EU jsou její nejsilnější země - Francie (28 %), SRN (23 %). Je známo, že ČR přestala být cukrovarnickou velmocí. Letošní realizační ceny cukrovky dle ČSÚ jsou: 666 Kč/t v lednu 2020 a 599 Kč/t v únoru. Objektivně zjištěná výše nákladů ÚZEI na cukrovou řepu v podnicích s podvojným účetnictvím v ČR činí cca 855 Kč/t.

Záznam z tiskové konference: